2017. december 4., hétfő

Mi a tartós fogyás titka?



   1.    Az idő. Legtöbben sokszor az ünnepek körüli időszakot, mint pl. a Karácsony és a Húsvét okolják a felszedett kilókért. Pedig ha bele gondolunk nem lehet csupán e pár napot okolni a súlytöbbletért! Egy egészséges és tiszta étkezésbe ugyanis gond nélkül belefér pár nap „bűnözés”! Sokkal inkább az az időszak számít, ami két Karácsony vagy két Húsvét között eltelik. Az elhízás egy hosszabb folyamat része, nem történik meg egyik pillanatról a másikra, így aztán nem gondolhatjuk, hogy a fogyásunk is majd a pillanat műve lesz! Meg kell dolgozni érte, sok munkával és rengeteg türelemmel, kitartással! 

    2.   Az éhségérzet. Nem csak akkor kell enni, amikor már kopog a szemünk az éhségtől! Persze előfordulhat, hogy a reggeli rohanásban kimarad a reggeli sőt, a munkahelyi pörgésben még az ebéd is. Épp ezért nagyon tudatosan oda kell figyelnünk, időt szánni a rendszeres étkezésre, nem megvárva, míg farka éhesek leszünk. A napi ötszöri étkezést tartják a legideálisabbnak, mert így nem lassul le az emésztés és a szervezet sem kényszerül rá a raktározásra.

   3.   Divatdiéták. Legnagyobb probléma ezekkel a divatdiétákkal és a fogyókúrákkal, hogy csak ideig-óráig tartanak. Ennek következtében azon sem kell csodálkozni, hogy az elért eredményt is csak rövid ideig élvezhetjük! Sokkal inkább ajánlott az egész életmódunkat, étkezésünket megreformálni, vagyis teljes életmódot váltani. 

   4.   Fogyibogyók. Nem vitatom, hogy valóban egy-két bogyó segíthet még akár nagyobb súlytöbblettől is megszabadulni, viszont sajnos ez is csak időszakos. Végleges megoldást egyik sem nyújt! Persze lehet ezektől fogyni, de csakis azért, mert az ember ha már szed valami fogyitabit, jobban odafigyel az étkezésre sőt, talán még a sportolásra is rászánja magát. Ám ahogy véget ér a kúra és abbahagyjuk az egészet, szépen visszakúsznak a kilók is.



  5.   A mennyiség. Megtörténhet, hogy azon kapjuk magunkat, úgy belakmároztunk, hogy már erősen feszít a gyomrunk, mert nem figyeltünk a mennyiségre. Egy kutatásban megállapították, hogy teljesen mindegy mennyit szedünk, képesek vagyunk megenni akár háromszor annyi ételt is, amíg a tányérunk ki nem ürült. Tehát fontos odafigyelni, hogy mekkora mennyiséget kanalazunk a tányérunkra vagy egyáltalán mekkora méretű tányért használunk, mert a jóllakottság érzése legtöbbször akkor jelentkezik, ha a tányér már üres.

   6.   A csomagolás. Sajnos jómagam is sokszor tapasztaltam már egy kis odafigyeléssel, hogy a diabetikusként, fittként, energiaszegényként feltüntetett élelmiszerek jóval több szénhidrátot és cukrot tartalmaznak, mint szimpla társaik! Érdemes tehát venni a fáradtságot és elolvasni az energia táblázatot a termékek hátoldalán!

   7.   Csak a kardió!? Az életmódváltás másik fő pillére a táplálkozás mellett a rendszeres testedzés. Fogyás szempontjából általában azonban kizárólag a kardió jellegű edzésformákat részesítik előnyben, amelynek következtében a súlyzós edzések szinte teljesen száműzésre kerülnek egy fogyni vágyó edzéséből. Pedig a közhiedelemmel ellentétben a súlyzós edzéstől maximum csak akkor lesz valaki két ajtós szekrény, ha azt szinte napi rendszerességgel, szigorú étrend mellett folytatja. Ráadásul az izomtömeg növelése segíti a zsírégetést, ezért nem érdemes kizárólag a mérlegünkre hagyatkoznunk, mivel az izomtömeg nehezebb a zsírnál!

   8.   „Jutalom falatok”. Hajlamosak lehetünk egy-egy sikeresen teljesített nap vagy hét – akár sikeresen betartott diéta esetén is -, esetleg egy munkahelyi stresszes feladat után büszkén megjutalmazni magunkat, hiszen megérdemeljük! Ezzel azonban pont azt érjük el, amit nagyon nem szeretnénk: visszarakódik mindaz, amitől nagy nehezen megszabadultunk. Ezért is tartom fontosnak azt, hogy ne fogyókúrába gondolkodjuk, hanem teljes életmódváltásba, hiszen akkor az okosan végzett nassolások elkeserítő következményeitől sem kell tartanunk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése